Grota Solna Kochłowice

Republika.pl Portal Spoecznoci Internetowych
Menu


 
Przykro nam, strona o podanym adresie nie istnieje.

Sprawd, czy wpisae poprawny adres strony, lub skorzystaj z katalogu lub wyszukiwarki.Copyright 1996 - 2006 Grupa Onet.pl SA - zobacz wszystkie serwisy »

 

PARKOMETRY W RAWICZU. PARKINGOWY DYLEMAT.

Temat: [Ruda Śląska] Park Wodny OTI
Wiele jest głosów odnośnie, że aqua są nierentowne, że miasta muszą dopłacać do nich itd. itp. wiele ludzi mówi że nie będzie tam chodzić, że to kasa wyrzucona w błoto.
A ja mam takie pytanie ile z tych ludzi jeździ na baseny, bądź raz na jakiś czas do aqua parku.
Zdarza mi się zdarza jeździć do aquaparku (średnio staram się raz w miesiącu się wybrać). byłem już Dąbrowie Górniczej (NEMO), Wisła (Gołębiewski), Kraków (Smok), i wielu okolicznych basenach (ruda, kochłowice, fryna, paniówki. Jako że do aqua jeżdżę tylko w weekendy to się chce zapytać tych sceptyków odnośnie OTI czy kiedyś w weekend wybrali się do Dąbrowy, Krakowa czy Wisły?. Już dwa razy zdarzyło mi się, że basen miał chwilową przerwę w wpuszczaniu osób, bo nie było wolnych szafek. Ja wiem, że to jest w weekend że w tygodniu zapewne wygląda inaczej, ale to nie zmienia faktu, że 3 dni w 7dniowy trybie tygodniowym, naprawę potrafi być bardzo dużo ludzi na basenie! licząc cenę za godzinę, liczą sauny, licząc siłownie itd... to naprawdę kasy można tam zostawić sporo.
Trzeba też pamiętać, że takie aqua to nie tylko baseny, często przy basenach jest siłownia osobno, sauny osobno, groty solne itp... to nie tylko woda gdzie ludzie pływają.
Naprawdę jak tak pojeździłem po okolicy to wiele ludzi jest w tego typu obiektach.
Fakt wskaźniki różne pokazują, że wszędzie miasta muszą dopłacać do tych aqua, ale wiem, że z czasem to się zmieni.
I jedną bardzo ważną sprawą jest odległość.. wiem, że gdy będę miał "pod nosem" aqua to będę częściej się tam wybierał, na krócej może na godzinkę.. ale pojadę bo 15-17 złoty za godzinę w aqua do 9zł za godzinę na zwykłym basenie bez atrakcji to niewielka różnica. Ktoś chce iść popływać tylko, ok - baseny zwykłę jak najbardziej, ale jak ktoś chce z dzieckiem sobie pobyć i miło spędzić czas to taki aqua potrafi o wiele więcej zaoferować w niedużo większej cenie.
Źródło: forum.gkw24.pl/viewtopic.php?t=2574Temat: [Ruda Śląska] Plany, inwestycje, etc...
Zapalenia oskrzeli, płuc, zatok, nadciśnienia, stanów pozawałowych, tarczycy. Komnaty solne reklamowane są niemal jak cudowny lek na wszystkie choroby. Tymczasem badania naukowców z Głównego Instytutu Górnictwa pokazują jasno, że więcej jodu znajdziemy jedząc dorsza, tuńczyka oraz w jodowanej soli kuchennej niż przebywając w solnej grocie.

- Przeprowadziliśmy badania komnat znajdujących się w Ustroniu, Lądku Zdroju i Opolu. Ekspertyzę zamówiły u nas właścicielki. Interesowała nas wilgotność powietrza, jego temperatura, a przede wszystkim skład chemiczny soli oraz powietrza - wyjaśnia Jerzy Świądrowski z Zakładu Oszczędności Energii i Ochrony Środowiska GIG.

Okazało się, że w solnych grotach najwięcej jest sodu, wapnia i potasu, niewiele magnezu, a już najmniej samego jodu, bo zaledwie 0,3 mikrograma na metr sześcienny. A tymczasem to właśnie ten pierwiastek jest wabikiem dla klientów grot. - Jod bardzo szybko się ulatnia i trzeba by zapewnić jego stały dopływ, czego w sprawdzonych przez nas grotach nie zapewniono - mówi Świądrowski.

Specjaliści są zgodni. - Przebywanie w komnatach solnych nie ma wpływu na leczenie chorób tarczycy - mówi prof. Barbara Jarząb, kierownik Zakładu Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej w Instytucie Onkologii w Gliwicach.

Niekwestionowany polski autorytet w dziedzinie schorzeń laryngologicznych prof. Tatiana Gierek nie ma wątpliwości, że przebywanie w komnacie solnej może być dobrym sposobem na polepszenie nastroju, ale z pewnością nie na leczenie chorób.

- Moim zdaniem to moda i sposób na biznes - ocenia prof. Gierek. - Podobną furorę jeszcze niedawno robiły bary tlenowe.--------------------------------------------------------------------------------


Zapraszamy na spacer brzegiem morza - tak zwykle zachęcają do odwiedzenia grot solnych ich właściciele.

Dziś w Polsce to prężnie rozwijający się biznes. W internecie można znaleźć kilkanaście firm, które zajmują się profesjonalną budową komnat, a właścicielom dają specjalne atesty. Niektóre powołują się na opinie Klinicznego Centrum Naukowo-Badawczego Oddechu w Sankt Petersburgu, inne reklamują się jako jedyne, które uzupełniają zawartość jodu.

Jaskinie promują... haloterapię, czyli mówiąc najprościej leczenie solą poprzez odtworzenie zdrowotnego mikroklimatu. Wyposażają swoje komnaty w specjalne urządzenia do wytwarzania suchego areozolu solnego.

Polskie firmy budują solne komnaty "pod klucz" w całej Europie, przede wszystkim w Niemczech i Czechach, ale też Belgii oraz Finlandii. Cena za metr kwadratowy to około 1000 euro. Czas budowy - miesiąc.

Koszt całego przedsięwzięcia mieści się w kilkuset tysiącach złotych. Wszystko zależy od zasobności portfela właściciela oraz jego fantazji.

Każda komnata jest inna, a sól sprowadzana jest nawet z Himalajów.

Zwykle godzinny seans kosztuje 10 do 15 złotych, ale często klienci decydują się na pięcio lub dziesięciodniowe pakiety.

Lekarze sceptycznie patrzą na ten solny biznes.

- Nie są mi znane terapeutyczne właściwości komnat solnych - ocenia prof. Tatiana Gierek, wybitny laryngolog. - Z pewnością nie zastąpią wizyty u lekarza.

- Jedyne znane przeciwwskazania do pobytu w solnej grocie to klaustrofobia (lęk przed przebywaniem w zamkniętych pomieszczeniach) oraz nadczynność tarczycy - wyjaśnia jedna z właścicielek komnaty solnej, która prosi o zachowanie anonimowości.

Tymczasem wśród materiałów reklamujących niektóre groty znaleźliśmy informację, że są skuteczne właśnie w leczeniu nadczynności tarczycy.

- Wiarygodne informacje na temat zawartości pierwiastków w komnatach solnych można by zebrać wykonując specjalistyczne badania - mówi Jerzy Świądrowski z Głównego Instytutu Górnictwa, który przebadał skład chemiczny soli i powietrza w wybranych grotach.

Problem w tym, że zwykle właściciele komnat nie zamawiają specjalistycznych badań, które czarno na białym pokazywałyby, jakie rzeczywiście pierwiastki znajdują się w materiach, z jakich są one zbudowane.

Mimo to w internecie, na stronach reklamujących poszczególne komnaty solne, można natomiast znaleźć pochlebne opinie pacjentów oraz lekarzy.

Między innymi o jednej z nich wypowiada się dr Stanisław Ptak, lekarz Adama Małysza. Twierdzi tak - "Grota działa bardzo relaksacyjnie ja na przykład muszę powiedzieć, że po piętnastu, dwudziestu minutach seansu zasypiam. Głęboki chaos morskiego powietrza w nowo powstających w ostatnim czasie grotach może okazać się zbawienną alternatywą dla mieszkańców Śląska. Niewątpliwie tańszą kuracją niż wyjazd do nadmorskich kurortów".

Agata Pustułka - Dziennik Zachodni
A co sądzicie o naszej komnacie w Kochłowicach.

Wentylacja kiepska.
Źródło: forum.gkw24.pl/viewtopic.php?t=221Designed by Finerdesign.com